En student ved Nord universitet er tatt for å levere inn en tekst, generert med kunstig intelligens.
Vedkommende er nå utestengt i to år, melder Khrono.
Ifølge nettavisa skal dette være tidenes strengeste straff for fusk i Norge.
Innrømmet å ha brukt AI
Studenten skal ha innrømmet å ha brukt AI, etter at det hele ble avslørt.
Mistanken om fusk er oppgitt å ha blitt utløst av at det i oppgaven ble vist til artikler, som ikke fantes.
Studenten skal først ha innrømmet å ha brukt AI å finne kilder og til å vurdere egen tekst, og hen skal bare ha «skumlest kildene» i besvarelsen.
Da nemnda behandlet saken, kom de imidlertid fram til at det var brukt kunstig intelligens til betydelig mer, deriblant generering av deler av besvarelsen.

1 av 3 tatt for juks: Mener de kopierte kode fra ChatGPT
Straffen hevet i august i fjor
Vedkommende er også tidligere blitt tatt for fusk, noe som bidro til en skjerpet straff denne gangen.
Studenten er derfor utestengt fra alle universiteter og høyskoler i Norge ut 2026.
Tidligere har maksstraffen for fusk vært annullering av eksamen og utestengelse i ett år. Dette ble 1. august i fjor hevet, slik at maksstraffen nå er to års utestengelse.
