Siden kode24 fortalte om den nye tjeneste Jobbi.no for to uker siden, som lar deg anmelde norske arbeidsplasser, har det skjedd mye:
- Daglig leder Even Bolstad i HR Norge sa til E24 det var kritikkverdig at anmeldelsene ble publisert uten at noen gikk gjennom dem først, og fikk støtte fra Datatilsynet.
- Før helga gikk Jobbi.no ut og sa at de derfor nå innfører forhåndsmoderering av innlegg.
- På LinkedIn har det vært mye prat om Jobbi.no de siste ukene. De aller fleste hyller initiativet, mens for eksempel Eirik Leren i Lørenskog kommune (med 3,0 i snitt) frykter tjenesten blir en «digital søppelkasse» og «realt shit-show».

Jobbi lar deg anmelde jobben din – helt anonymt
Uansett hva man mener om tjenesten, er ett faktum klart: Tjenesten blir mye brukt.
– Det har virkelig tatt av! sier David Hyldgaard, som er utvikleren bak tjenesten, til kode24.
Og utviklere og IT-folk er blant de aller ivrigste brukerne.
2 millioner sidevisninger
Først, litt tall om Jobbi.no sine første to uker:
Jobbi.no har fått 8.400 vurderinger på norske arbeidsplasser – 6.300 anmeldelser på stedet som arbeidsplass, og 2.100 anmeldelser på hvordan det var å søke på jobb der.
Jobbi.no har fått 73.000 besøk, med i snitt 27 sidevisninger hver, totalt nesten 2 millioner sidevisninger.
Jobbi.no-databasen inneholder praktisk talt alle norske arbeidsplasser gjennom Brønnøysundregisteret, totalt over én million. Av disse har 523.000 blitt søkt opp av brukerne.
Rundt 600 arbeidsplasser har lagd en bruker, for å blant annet svare på tilbakemeldingene de får.

Staten klarer ikke å konkurrere på lønn: – Må skjerpe seg!
Ifølge Hyldgaard har de ikke hatt noe tekniske problemer med sin .NET-, PostgreSQL- og Kubernetes-baserte tjeneste.
– Databasen håndterer dette fint! Vi er laget for å skalere til enhver belastning, og systemet klarer mye mer enn dette, sier Hyldgaard.
– Jobbi har gått fra 0 til 100 utrolig fort, og det er bare gøy å se systemene vi har bygget bli brukt og testet. Takk, Norge!
Høy aktivitet i IT
Jobbi.no lar deg filtrere etter bransje, og tar du en titt på kategorien «IT» ser du at folka i bransjen vår har kjent sin besøkelsestid, med følgende toppliste over antall vurderinger:
- Sopra Steria har fått 43 vurderinger, med et snitt på 3,3 av 5 hjerter.
- Bouvet har 36 vurderinger, med 4,1 i snitt.
- Capgemini har fått 28 vurderinger, med et snitt på 2,9.
- Atea har 27 vurderinger, og 3,1 i snitt.

Variant med reprise fra 2024 – trekker jobbtilbud til nyutdanna
– IT-bransjen er på! Dette overrasker meg ikke, da IT-bedrifter ofte er «early adopters» og følger med på nye teknologier og plattformer. Tilbakemeldingene fra IT-verdenen er kun positive, og vi ser mange som skiller seg ut i toppen, sier Hyldgaard.
Han trekker da fra Bouvet, som nevnt med 4,1 i snitt, og Webstep, med 4,5 i snitt.
– Samtidig ser vi mange andre bransjer og yrkesgrupper komme på banen raskt. Ordet om Jobbi sprer seg, og vi gleder oss til å se hva dette kan gjøre for helsetjenester, håndverkere, utdanningssteder og mange andre bransjer som endelig kan få vise seg frem. Personlig elsker jeg å se alle de positive vurderingene fra helsesektoren – en ofte kritisert bransje som folk tydeligvis liker å jobbe i!
Nekter for gapestokk
– Jeg ser dere innførte forhåndsmoderering av anmeldelser. Hvorfor det? Har det vært et problem med anmeldelser som ikke burde vært publisert?
– Vi ønsker stadig å forbedre oss, og det primære punktet våre kritikere pekte på var moderering. Derfor valgte vi å forbedre dette for å vise at vi lytter og ønsker å ivareta både bedrifter og ansatte. Jobbi fulgte uansett med på alle vurderingene og flagget mye selv, så dette er også en forbedring av Jobbis interne arbeidsflyt. Vi ønsker å skape en tillitsfull plattform med data av høy kvalitet, og dette er et steg i riktig retning, svarer Hyldgaard.
– Det har vært noen kritiske røster som mener dette er en «offentlig gapestokk». Sånn du har opplevd det; har dette blitt en «offentlig gapestokk»?
– Tvert imot! svarer Hyldgaard.
Ifølge han er den mest populære poengsummen å gi 5 av 5, som gis nesten dobbelt så ofte som 1. Og i gjennomsnitt får arbeidsgiverne 3,1 – som inkluderer flaggede vurderinger de ikke publiserer.
– Jobbi blir aldri en «offentlig gapestokk». Vi har alltid hatt som mål å fremheve de gode. Det er umulig å sortere på score i stigende rekkefølge, og vi kommer ikke til å endre dette. Vi har lilla hjerter overalt. Vurder selv om vi har lagt opp til å bli en gapestokk, oppfordrer Hyldgaard.
– Men bedrifter som har ignorert ansatte kommer nok ikke til å like Jobbi. Klarer du deg dårlig på Jobbi, vet jobbsøkere i alle fall hva de går til når de skal på jobbintervju hos din bedrift. Jobbi skal informere og skape positiv forandring der det trengs. Og det trengs.
